0537 363 31 13

Montessori Yaklaşım Modelleri ve EğitimlerYaklaşım Modelleri ve Eğitimler
MONTESSORİ EĞİTİMİ

 MONTESSORİ YAKLAŞIMI

  "İşime, iyi buğday tohumlarını biriktirmiş ve bereketli bir parça toprak bağışlanmış bir köylü gibi başladım. Dilediğim gibi ekip biçecektim. Ama öyle olmadı. Toprağın üstündeki otları ayıkladığımda altın buldum. Otlar çok değerli bir hazineyi saklıyormuş.”

                                                                                                     Maria MONTESSORİ

 Montessori Metodunun kurucusu olan Maria Montessori, 1870 yılında İtalya`nın Chiaravalle kentinde dünyaya gelmiştir. 1896 yılında İtalya’nın ilk kadın doktoru unvanını alarak tıp fakültesini tamamlamıştır. Bunun yanı sıra felsefe ve pedoloji eğitimleri almıştır. Antropoloji Profosör  Montessori bir bilim insanı olarak sahip olduğu özelliklerin dışında, bir kadın olarak da zamanının değer yargılarının ilerisinde yaşamış ve kadın hakları için mücadele etmiştir. İtalya’nın ilk kadın doktoru olarak 1896’da Berlin`de ve 1900’de Londra’da yapılan kadın konferanslarında İtalya’yı temsil etmek için seçilmiş ve bu konferanslarda kadınlara eşit ücret için çağrı yapmıştır.

Üniversiteden mezun olduktan sonra asistan doktor olarak atandığı Roma psikiyatr kliniğinde zihinsel engelli çocuklarla çalışmıştır. 1896 -1907 yılları arasında sağlık antropolojisi, felsefe, psikoloji ve eğitim çalışmalarını devam ettirir. 1907 yılında Roma’nın San Lorenzo bölgesinde, çalışan ailelerin çocuklarından oluşan 60 kişilik grupla çalışmak için üniversitedeki kürsüsünden ve tıbbî uygulamalarından vazgeçer. Burada ilk "Casa Dei Bambini"yi yani "Çocuklar Evi"ni kurar. 1907 yılından itibaren dünyanın birçok ülkesinde Montessori metodu hakkında çalışmalar yürütmeye devam eder.1950 yılında UNESCO konferansına katılır. 1940, 1950 ve 1951’de Nobel Ödüllerine aday gösterilir.

 Bir eğitim emekçisi ve neferi olarak dünyanın birçok ülkesinde konferanslar ve eğitimler vermiş, kitaplar yazmış, yeni okullar ve öğretmen eğitim merkezleri açmış, bir yandan da çocukları gözlemleyerek kendi çalışmalarına devam etmiştir. Bir dünya vatandaşı olarak yaşamıştır. Çabalarının ürünü olan metodu dünyanın birçok ülkesinde kabul görmekte ve eğitim yaklaşımları üniversiteye kadar yaygın bir şekilde uygulanmaktadır.

ALINAN EĞİTİMİN FAYDALARI

Sağlıklı bireyler yetiştirmek için katılımcılara bir pusula kazandırır.

Ulaşmak istediği amaca hangi materyallerle, nasıl ve hangi yöntemlerle gidileceğini bilen öğretmen, anne-baba ve uzmanlar yetişir.

Çocuğun kendisini tanımasına ve keşfetmesine yardımcı olur.

Çocuklarda kazandırmayı hedeflediğimiz kazanımları, somut materyallerle ve eğitim politikasıyla kazandırır.

Bağlı ama bağımsız bireyler yetiştirir.

Sağlıklı zihin ve bedene sahip birey yetişmesine yardımcı olur.

Çocuğun beş duyu organını kullanarak aktif ve kalıcı öğrenmesini sağlar.

Anne-baba çocuk ilişkisini düzene sokar.

KİMLER ALIR?

Çocukla ve gençlerle kaçak bahis sağlıklı iletişim kurmak isteyen her kez (anne-babalar, okul öncesi ve sınıf öğretmenleri, rehberlikçiler, psikologlar,lise ve üniversite öğrencileri vs.) alabilir.

KİMLERDEN ALINIR?

"Eğitimci Eğitimi" ve "AMI Montessori" sertifikası.na sahip, yurt dışında Montessori eğitim ortamlarında en az iki yıl gözlem ve uygulama yapmış kişilerden alınır

ÇÖZÜM ORTAKLARI